Dôchodkový systém na Slovensku
To, že sa dožívame vyššieho veku je nepochybne priaznivým trendom, no prináša aj špecifické riziká. Jedným z nich je starnutie populácie.
Populácia starne, rodí sa menej detí a do systému tak vstupuje menej pracujúcich, čo predstavuje záťaž pre štátny dôchodkový systém. Akokoľvek dobré sú ekonomické vyhliadky, spoliehať sa v téme dôchodkového zabezpečenia výlučne na štát, môže byť riskantné.
Dôchodkový systém je kľúčovým prvkom sociálneho zabezpečenia obyvateľstva. Jedným z dôležitých aspektov tohto systému je dôchodkový vek, ktorý určuje, kedy môžu ľudia odísť do dôchodku na zaslúžený oddych po odpracovaných rokoch.
Stanovenie veku, keď sa odchádza do dôchodku, je výsledkom celospoločenskej dohody. Základné parametre tejto dohody vychádzajú zo sociálnych tradícií našej krajiny, ekonomických možností dôchodkového systému, hospodárskych a finančných možností redistribúcie medzi generáciami a v neposlednom rade aj z potrieb národného hospodárstva. Proces starnutia populácie a jeho sprievodné javy výrazným spôsobom menia jednotlivé parametre a vynucujú si tak zmenu uzatvorenej celospoločenskej dohody. Ide o veľmi citlivý proces.
Dôchodkový vek na Slovensku sa mení a je dôležité mať prehľad o tom, ako sa tento vek stanovuje.
Dôchodkový vek ľudí, ktorí sa narodili pred rokom 1967, je presne stanovený v prílohe zákona o sociálnom poistení.
Pre ľudí narodených v roku 1967 a neskôr je dôchodkový vek naviazaný na strednú dĺžku života. To znamená, že sa dôchodkový vek bude meniť podľa toho, ako sa zvyšuje dĺžka života obyvateľstva na Slovensku.
Pôvodný dôchodkový strop (64 rokov) bol zrušený. Naďalej však platí zníženie dôchodkového veku o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však o 18 mesiacov.
Dôchodkový vek ľudí narodených od r. 1967 ustanoví Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom. Prvýkrát sa tak stane v roku 2025 a ustanoví sa dôchodkový vek ľudí narodených v roku 1967.
Dôvodom, prečo sa dôchodkový vek na Slovensku naviazal na strednú dĺžku života, je snaha o zabezpečenie dlhodobej finančnej udržateľnosti dôchodkového systému. Naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života umožňuje pružnejšie reagovať na demografické zmeny a zvyšujúcu sa dĺžku života obyvateľstva.